Wygląd, systematyka i występowanie
Rybik cukrowy (łac. Lepisma saccharina), nazywany także srebrzykiem, zalicza się do grupy owadów zwanej szczeciogonkami (Thysanura). Jest małym owadem, który może dorastać do 11 mm.
Swoją nazwę zawdzięcza maleńkim srebrnym łuskom, które pokrywają całe jego ciało. Błyszczą w świetle, przez co rybik cukrowy wygląda jak mała, szybka ryba. Ponieważ rybik cukrowy jest jednym ze szczeciogonków, posiada również trzy szczeciniaste przysadki odwłokowe zlokalizowane na jego końcu. Jest to gatunek kosmopolityczny, co oznacza, że można go spotkać niemal na całym świecie. Jest także synantropem, dlatego występuje głównie w osiedlach ludzkich, takich jak domy, piekarnie, szpitale, magazyny, biblioteki i tym podobne miejsca.
Rybik cukrowy zalicza się do grupy owadów zwanej szczeciogonkami (Thysanura). Część naukowców traktuje ten rząd jako jednolitą całość. Inni rozdzielają go jednak na dwa odrębne: rybiki (Zygentoma) i przerzutki (Microcoryphia). Niezależnie od systematyki, srebrzyki należą do tzw. owadów bezskrzydłych.Jak sama nazwa wskazuje, do owadów bezskrzydłych zalicza się gatunki bez skrzydeł. Co jednak najważniejsze, były one bezskrzydłe przez całe swoje ewolucyjne życie (tj. ich przodkowie w epoce dinozaurów również byli bezskrzydli). Wśród owadów skrzydlatych występują także gatunki bezskrzydłe (pchły, wszy, niektóre muchy, samice świetlików), ale w ich przypadku utrata skrzydeł jest wtórna ze względu na przystosowanie do określonego trybu życia (np. pasożytnicze).
Tryb życia i rozwój
Rybiki prowadzą nocny tryb życia. Preferują wilgotne, zacienione, w miarę ciepłe miejsca, dlatego najczęściej spotykamy je w łazience. Nie oznacza to jednak, że ograniczają się jedynie do tego miejsca. Srebrzyki w poszukiwaniu pokarmu eksplorują również kuchnie i inne pomieszczenia. Preferują pokarm o wysokiej zawartości skrobi i innych wielocukrów, jednak potrafią się odżywiać praktycznie wszystkim (resztki pokarmu, martwe owady, skóra, klej do tapet, czy też tkaniny).
Samica rybika składa około 20 jaj, w różnych zakamarkach, zlokalizowanych w niedalekiej odległości od źródła pokarmu, w poszukiwaniu którego małe rybiki wyruszają zaraz po wylęgu. U rybików cukrowych występuje rozwój prosty - nie ma u nich przeobrażeń jak u owadów uskrzydlonych. Od pierwszego etapu rozwoju mają postać dorosłą, jedynie w miniaturowym wydaniu. Dojrzałość płciową rybiki osiągają dopiero po 3 latach, przy średniej długości życia wynoszącej lat 4, choć w sprzyjających warunkach mogą dożyć nawet sędziwych 8 lat.
Czy rybiki to szkodniki?
Rybiki cukrowe nie przenoszą chorób, nie żywią się krwią ludzką jak pluskwa domowa, nie zanieczyszczają również żywności odchodami jak prusak karaczan, ponieważ żywią się zazwyczaj tym co znajdą na podłodze. Mogą natomiast zaatakować biblioteczkę domową, dokumenty, tapety, fugę czy klej do płytek, dlatego są uznawane za szkodniki. Ponadto rybik cukrowy, choć ma wielu sympatyków, nie wpisuje się w standardy estetyczne wszystkich.
W skutecznym zwalczeniu rybika cukrowego oraz innych insektów pomoże profesjonalna firma dezynsekcyjna. Ze względu na długi okres rozwojowy tego insekta, wystarczy jeden zabieg zamgławiania ULV.
Kommentare