Roztocza kurzu domowego
- Chmury Ozonu
- 27 gru 2022
- 2 minut(y) czytania
Jak wyglądają roztocza kurzu domowego?
Pasożyty te pochodzą z rodziny pajęczaków. Roztocza posiadają cztery pary odnóży, nie mają oczu ani skrzydeł. Są przezroczyste lub czerwone, a dostrzec można je tylko pod mikroskopem, ponieważ nie osiągają rozmiarów większych niż 0,4 mm. Zobaczenie ich bez powiększenia jest niemożliwe dla ludzkiego oka. Przypominają małe pajączki.

Rozmnażanie
Najlepsze warunki do rozwoju roztoczy to temperatura 20-25°C i wilgotność powietrza powyżej 60-80%. Ze względu na to pasożyty te najczęściej rozmnażają się latem, kiedy środowisko jest sprzyjające. Samice składają od 20 do 30 jaj, a rozwój do postaci dorosłego osobnika trwa około 4 tygodni. Roztocza żyją około 2-3 miesiące, ale kolejne pokolenia bardzo szybko zastępują poprzednie. Mimo, iż latem występują w największej populacji, to uciążliwość ich obecności nasila się w okresie jesienno zimowym. Dzieje się tak ze względu na rzadsze wietrzenie pomieszczeń i przebywanie na świeżym powietrzu.
Gdzie można je spotkać?
Roztocza kurzu domowego występują na całej kuli ziemskiej i istnieje wiele odmian tego gatunku. Zadomawiają się w naszych mieszkaniach ze względu na fakt, iż żywią się białkiem naskórka ludzkiego oraz zwierzęcego. Mogą przebywać na całej powierzchni mieszkania, a największe skupiska znajdują się w naszych łóżkach - materace, pościel to najczęściej wybierane miejsca przez te pasożyty.

Zagrożenia
Stanowią jedną z największych przyczyn alergii oraz uciążliwych objawów z tym związanych. Objawy alergii na kurz mogą utrzymywać się przez cały rok, najbardziej dokuczliwe są w sezonie jesienno-zimowym. Mimo częstego sprzątania domu ciężko pozbyć się tych szkodników. Roztocza nie atakują ludzi, ponieważ ich pokarmem jest obumarły już naskórek. Jednak ich obecność może wywoływać: symptomy w obrębie układu oddechowego (kaszel, katar, problemy z oddychaniem), świąd skóry, wysypkę, łuszczenie się skóry i podrażnienia.
Profilaktyka
Aby zmniejszyć ilość roztoczy kurzu w naszych domach możemy:
regularnie sprzątać mieszkania, szczególnie łóżko i jego okolice
pozbyć się dywanów i wykładzin
prać pościel, zasłony i pluszowe zabawki w temp. 55 stopni (wysokie temperatury zabijają roztocza)
często wietrzyć pomieszczenia
zrezygnować z nadmiernego ocieplania pomieszczeń
zakupić oczyszczacz powietrza
zorganizować ozonowanie mieszkania
Comments