top of page

Najczęstsze choroby wirusowe

  • Chmury Ozonu
  • 5 lut 2023
  • 2 minut(y) czytania

Wirusy (łac. virus „trucizna, jad”) są małymi, niewidocznymi gołym okiem cząstkami zakaźnymi. Infekują wszystkie formy życia, w tym ludzi. Wirusy są niezdolne do namnażania się poza komórkami żywiciela. Nie są zaliczane do organizmów ze względu na niezdolność do samodzielnego funkcjonowania oraz brak organelli. Są obecne w każdym ekosystemie, potrafią przetrwać nawet w warunkach ekstremalnie ciężkich dla rozwoju życia. Są o wiele liczniejsze niż bakterie i wszystkie inne organizmy razem wzięte.


Dezynfekcja-mieszkania-po-chorobie-ozonowanie

Mimo braku samodzielności wirusy są pasożytami, które mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Wywołują wiele mniej lub bardziej groźnych chorób i przypadłości.


Do najczęściej spotykanych chorób wirusowych należą:


  • ospa (Varicella zoster virus) - najczęściej występuje u dzieci, objawami są wysypka oraz gorączka, bóle mięśni, głowy i biegunka. Człowiek może zakazić się tylko i wyłącznie przez kontakt z innym zakażonym, ponieważ ludzie są jedynymi żywicielami wirusa VZV. Przenoszony jest drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z przedmiotami używanymi przez zakażonego. Leczenie ospy ma charakter objawowy. Chorobę należy przejść możliwie redukując objawy, a w razie powikłań poddać się hospitalizacji.


  • odra (Morbillivirus) - objawia się gorączką, wysypką i stanem zapalnym błon śluzowych. Większość zachorowań dotyczy dzieci, natomiast narażony jest każdy kto nie przeszedł tej choroby lub nie był szczepiony. Tak samo jak w przypadku ospy - jedyną opcją zakażenia jest inna zakażona osoba. W przypadku braku powikłań zaleca się leczenie objawowe.


  • grypa (wirus grypy podtypu: A/H1N1/, A/H1N1/pdm09, A/H3N2/ i typu B) - Wirusem grypy typu A zarazić mogą się również zwierzęta, np. konie lub świnie czy ptaki. Charakteryzuje się także największą zakaźnością, przez co istnieje możliwość wystąpienia epidemii lub nawet pandemii. Wywołuje najwięcej sezonowych infekcji objawami podobnymi do przeziębienia. W przypadku grypy zaleca się konsultację z lekarzem. Podstawą jest leczenie objawowe oraz izolacja chorego.


  • świnka (Mumpsvirus) - objawy tej choroby to ból głowy i mięśni, gorączka oraz utrata apetytu oraz obrzęki gruczołów ślinowych (opuchnięte policzki i szczęka). Występuje ogólne zmęczenie oraz dyskomfort podczas żucia i przełykania. Zazwyczaj wirus przenoszony jest przez ślinę. Do zakażenia może dojść poprzez: całowanie, wspólne jedzenie, kichanie, kaszel lub chora osoba może roznosić wirusa na inne powierzchnie, których dotykamy. Leczenie tej choroby, podobnie jak innych wirusowych, jest objawowe.


  • różyczka (Togaviridae) - powoduje bóle głowy, kończyn, gardła, gorączkę, brak apetytu, nudności oraz zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem jest wysypka - plamki o różowym kolorze. Jest to kolejna choroba na którą nie ma leku - stosuje się leczenie objawowe. Najlepiej skonsultować je z lekarzem.


Ozonowanie-lokali-dezynfekcja

Niestety, na wszystkie opisane wyżej choroby nie ma leku - trzeba je po prostu przejść możliwie niwelując przykre objawy. Niektóre z nich mogą trwać nawet kilkanaście dni. Ozonowanie przestrzeni w naszych domach pozwala pozbyć się wirusów z otoczenia i zminimalizować szanse zakażenia. Cząsteczki ozonu usuwają wszelkie zanieczyszczenia i niechciane drobnoustroje, zarówno te przyniesione z zewnątrz jak te pozostałe w mieszkaniu po odbytej chorobie.


Comments


bottom of page