top of page

Mucha domowa

  • Chmury Ozonu
  • 23 mar 2023
  • 2 minut(y) czytania

Mucha-domowa-wyglad


Jak wygląda?


Samiec i samica muchy domowej (musca domestica) nieco różnią się od siebie wielkością - samce osiągają rozmiary 6-6,5mm, a samice 5,5-7,5mm. Owad ma tylko jedną parę skrzydeł (druga jest zredukowana i pomaga mu sterować lotem) oraz ma krępą budowę ciała. Szary tułów pokrywają podłużne paski, na głowie znajdują się czułki oraz para żółto-brunatnych oczu, które umożliwiają widzenie obrazu w 360°. Odnóża zakończone są pazurkami i przylgami co poprawia przyczepność muchy. Żywi się za pomocą aparatu liżącego, który pozwala na pochłanianie wcześniej rozpuszczonego za pomocą enzymów zawartych w ślinie pokarmu.


Rozmnażanie


Cały proces trwa około dwóch tygodni. W czasie lata, samice składają jaja - w ciągu swojego życia mogą złożyć około 600 jaj, a jednorazowo nawet 100 sztuk! Mają one kształt zbliżony do banana, kremowy kolor i rozmiar około 2mm. Jaja składane są w oborniku, kompoście, odpadkach kuchennych pozostałych śmietnikach i odchodach - substancjach organicznych podlegających fermentacji. Muchy są przyciągane tam przez zapach amoniaku. Po upływie doby/po dwóch dobach wykluwają się czerwie (beznogie białe larwy). Okres ich rozwoju trwa od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od temperatury - im cieplej, tym lepiej. Larwy cały czas żerują, mogą osiągnąć nawet 10mm długości. Następnie szukają suchego miejsca, aby przejść do kolejnego stadium rozwoju tzw. bobówki, czyli twardej, brązowej skorupki. Po kilku dniach przepoczwarzają się w młode, które już po upływie 5 dni są zdolne do rozrodu.



cykl-rozwojowy-muchy-domowej-zwalczanie-much-dezynsekcja


Gdzie można je spotkać?


Mucha domowa występuje na całym świecie - jest to gatunek globalny. Uaktywniają się przy wzroście temperatury i są częstymi niechcianymi gośćmi w naszych domach zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Szczególnie lubią przebywać w zakamarkach, załamaniach ścian oraz na cienkich przedmiotach, takich jak kable.



muchy-dezynsekcja-odmuszanie


Zagrożenia


Z uwagi na miejsca preferowane do rozrodu przez muchę domową oraz rodzaj jej pożywienia, przenosi ona na ciele tysiące bakterii. Siadając na produktach spożywczych, zanieczyszcza je chorobotwórczymi drobnoustrojami. Może to prowadzić do poważnych zakażeń u człowieka, który spożyje taki pokarm. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o czystość, możemy zachorować na: salmonellę, różne choroby zakaźne takie jak: dur brzuszny, czerwonka, tyfus, gruźlica, choroba Heinego-Medina oraz niektóre schorzenia grzybicze i pasożytnicze.


Profilaktyka


  • uniemożliwienie kontaktu z żywnością (przechowywanie w zamkniętych opakowaniach, lodówce lub pod przykryciem)

  • dbanie o higienę, mycie rąk oraz warzyw i owoców przed zjedzeniem

  • zwracanie uwagi na czystość naczyń, sztućców oraz innych przyborów kuchennych, nie pozostawianie resztek na wierzchu

  • częsta wymiana ściółki/żwirku przeznaczonego dla zwierząt gospodarskich i domowych

  • założenie moskitier w oknach i drzwiach wejściowych


Kiedy jednak szkodniki pojawią się już w Twoim mieszkaniu, zalecamy skorzystanie z usługi dezynsekcji oraz ozonowania pomieszczeń. Zamgławianie ULV rozwiąże problem występowania insektów, natomiast ozon skutecznie niszczy pozostawione przez muchy drobnoustroje chorobotwórcze. Dzięki cząsteczkom ozonu można bezpiecznie i skutecznie pozbyć się problemu!


Comments


bottom of page