top of page

Mrówkowate - Formicidae

Zaktualizowano: 27 gru 2022



Mrówki są insektami występującymi pod prawie każdą szerokością geograficzną. W samej Polsce możemy spotkać ponad 100 gatunków (źródła podają wartości wahające się od 103 do 107) i ilość ta prawdopodobnie będzie wzrastać.



Cykl rozwojowy mrówek


Rozwój mrówek dzieli się na cztery etapy :


1. Jajo


Podczas rójki samica zbiera nasienie na całe swoje życie. Następnie zrzuca skrzydła i jej głównym zadaniem jest założenie kolonii oraz składanie jaj. Na początku sama zajmuje się jajami, larwami i poczwarkami, jednak po pojawieniu się pierwszego potomstwa robotnice przejmują wszystkie obowiązki. Z jaj zapłodnionych powstają samice i robotnice, zaś z jaj niezapłodnionych powstają samce.


2. Larwa


Inaczej zwana czerwiem, nie posiada jeszcze odnóży ani oczu, robotnice stale dostarczają im pokarm białkowy. W trakcie rozwoju pozostawiają wylinki, czyli otaczający je oskórek.


3. Poczwarka


Kiedy larwa osiągnie odpowiedni rozmiar, za pomocą specjalnych gruczołów przędzie wokół siebie kokon a następnie przeobraża się w poczwarkę (u większości gatunków). W tym stadium mrówka nie pobiera pokarmu, natomiast z czasem pojawiają się oczy oraz odnóża.


4. Imago


Dojrzała postać mrówki. W pierwszym okresie pozbawiona jest jeszcze koloru, jednak w miarę twardnienia pancerza zaczyna również nabierać barwy.





Podział na kasty


Rozwinięta kolonia mrówek składa się z 3 podstawowych kast, zróżnicowanych pod względem wyglądu oraz pełnionych funkcji.



Robotnice


Nieuskrzydlone, z nierozwiniętymi narządami płciowymi, są odpowiedzialne za wykonywanie wszelkich zadań związanych z funkcjonowaniem kolonii :


  • opiekowanie się potomstwem

  • budowa gniazda i obrona przed wrogami

  • zdobywanie pokarmu


U niektórych gatunków występują także kasty robotnic, zdeterminowane ich budową. Robotnice major - pełniące funkcje obronne i transportowe, media - budowa gniazda, minor - opieka nad potomstwem.



Królowe


Po osiągnięciu odpowiedniego stadium rozwoju, kolonia zaczyna produkować jaja królewskie, z których wylęgają się królowe - uskrzydlone samice z rozwiniętymi narządami rozrodczymi. Po locie godowym królowa zrzuca skrzydła i jej głównym zadaniem jest składanie jaj.



Trutnie


Samce mrówek wylęgają się z niezapłodnionych jaj składanych wraz z jajami samic. Charakteryzują się uskrzydleniem oraz widocznym z tyłu odwłoku narządem kopulacyjnym. Ich zadaniem jest wylot podczas rójki i kopulacja z królowymi. Po locie godowym umierają.






Jeśli mrówki opanowały Twój ogród lub dom zapraszamy do skorzystania z usługi profesjonalnej dezynsekcji. Dobierzemy odpowiednią metodę do skutecznego zwalczenia mrówek w Państwa przestrzeni.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page