Meszki
- Chmury Ozonu
- 24 maj 2024
- 2 minut(y) czytania

W samej Polsce rozpoznano około 50 gatunków z rodziny meszkowatych. Owady te występują na całej kuli ziemskiej, we wszystkich strefach klimatycznych. Znanych jest aż 1750 odmian tego insekta. Meszki mogą stać się bardzo uciążliwe dla ludzi - w okresie letnim dokuczają nam pozostawiane przez nie swędzące ukąszenia. Najbardziej znane w naszym kraju są bolimuszki - samice tego gatunku odżywiają się krwią ludzi i zwierząt.
Meszki osiągają małe rozmiary (od 3 do 6mm). Ich krępe, szerokie ciało ma charakterystyczny garb i ciemny kolor. Owady posiadają skrzydła umożliwiające lot, grube czułki i masywne w stosunku do ciała odnóża. Aparat gębowy umożliwia samicom rozcinanie skóry ssaków, tak aby dostać się do cennych składników odżywczych, w które bogata jest krew. Natomiast samce odżywiają się nektarem kwiatów.
Rozmnażanie
Wylęg insektów zazwyczaj rozpoczyna się w maju. Dorosłe osobniki zasiedlają tereny podmokłe i te blisko zbiorników - woda jest niezbędna we wczesnych stadiach rozwoju, ponieważ to właśnie tam samice składają jaja (200-500 sztuk). Po maksymalnie 3 tygodniach wylęgają się larwy. Przepoczwarzenie następuje dość szybko - po upływie kolejnych 5-6 tygodni dorosłe osobniki wypływają w powietrznym pęcherzyku na powierzchnię wody i odlatują. Meszki często żerują masowo, a na preferowanych przez te insekty terenach, ich występowanie bywa opisywane nawet jako plagi.
Skąd się biorą i gdzie można je spotkać?
Do siedlisk ludzkich meszki przyciąga oczywiście pożywienie. Samice muszą pozyskać niezbędne minerały z krwi, aby móc złożyć jaja. Meszki mogą wybrać na siedliska zarówno małe jak i duże zbiorniki wodne, możemy spodziewać się ich praktycznie wszędzie. Jednak owady nie wyczuwają naszej krwi. To zapach potu przyciąga je do człowieka - mechanizm działa podobnie jak w przypadku kleszczy czy komarów. Czasem można je również zauważyć przy kwiatach, jednak prawdopodobnie będą to niegroźne dla nas osobniki męskie.
Zagrożenia
Meszki nie przenoszą chorób, ale to nie znaczy, że nie mogą przysporzyć nam kłopotów. Ich ślina jest toksyczna dla ludzi. Po ukąszeniu zostaje czerwony ślad i opuchlizna, może pojawić się ból i swędzenie. Wtedy drapiemy się (nie zawsze czystymi rękami, zwłaszcza na spacerze w lesie czy na grillu). Takie działania mogą prowadzić do zakażenia zainfekowanego toksyną miejsca. Poza tym, u alergików może wystąpić reakcja uczuleniowa, a ślad ugryzienia i jego uciążliwe objawy potrafią utrzymywać się wiele dni. Czasami towarzyszy temu gorączka i silne reakcje takie jak duszności.

Co zrobić kiedy już dojdzie do ukąszenia?
Najlepiej jak najszybciej przemyć podrażnione miejsce wodą z mydłem, aby zapobiec zakażeniu i złagodzić działanie toksycznej substancji. Można również zastosować środek antyseptyczny lub specjalną maść na ugryzienia owadów i podrażnienia skóry. W razie wystąpienia reakcji, alergicznej lub innych niepokojących objawów - warto skonsultować się z lekarzem.
Profilaktyka
odpowiednie ubranie, kiedy wybieramy się do lasu/nad wodę (zwłaszcza wieczorem) - długie spodnie i bluza/bluzka na długi rękaw
środki odstraszające owady stosowane na ciało/ubrania (kremy/spraye/olejki)
spirale owadobójcze, świece, pojemniki z aromatami (do mieszkania lub ogródka)
zabezpieczenie okien moskitierami
przyjmowanie witaminy B (zmienia zapach potu tak, że przestaje być atrakcyjny dla owadów)
spożywanie czosnku (podobny efekt jak witamina B)
stosowanie zapachu mięty, lawendy, wanilii, migdałów, eukaliptusów oraz goździków - działają odstraszająco
Polecamy: Opryski ogrodów i działek, aby cieszyć się letnimi wieczorami bez uporczywych meszek. Zabieg pozwoli na długotrwałe pozbycie się insektów.
Comments