Jak wygląda karaczan wschodni?
Karaczan wschodni (Blatta orientalis), nazywany karaluchem, osiąga rozmiar około 3 cm. Jego ciało ma płaski, jajowaty kształt i ciemnobrązowy kolor, który sprawia wrażenie czarnego. Karaluchy posiadają długie czułki, twarde chitynowe pokrywy tułowia i aparat gębowy typu gryzącego.
Zwinne odnóża umożliwiają im szybkie przemieszczanie się, jednak nie są przystosowane do wspinania się po gładkich powierzchniach. Jest to spowodowane zredukowanymi poduszeczkami na spodzie odnóży. Karaluchy posiadają liczne receptory na ciele w postaci delikatnych włosków oraz czułków zbierają informacje z otoczenia. Każdy ruch powietrza, drgania i dźwięki mogą spowodować ich ucieczkę. Samice i samce nieco się od siebie różnią. Samica jest większa oraz nie posiada skrzydeł. Z kolei samce mają skrzydła (jednak są one przystosowane tylko do podskakiwania - karaluchy nie latają).
Rozmnażanie karalucha
Kiedy karaluchy wschodnie dobierają się w pary samiec wędruje wokół samicy, po czym ustawiają się do siebie przodem. Po połączeniu genitaliów owadów, samiec odwraca się tak, że para ustawiona jest głowami w przeciwnych kierunkach. Samica składa jaja do grubościennego i odpornego na uszkodzenia kokonu. Przez jakiś czas nosi go ze sobą w poszukiwaniu dogodnego miejsca do ulokowania. Owady te preferują ciepłe i wilgotne miejsca.
W każdym kokonie mieści się 16 jaj. Ma on ciemną barwę i około 12mm długości. W ciągu życia karaczan jest w stanie złożyć od 5 do 10 takich kokonów. Z jaj wylęgają się białe larwy - kształtem podobne do dorosłego osobnika. Z każdym linieniem stają się coraz ciemniejsze a po szóstym i ostatnim przeobrażeniu stają w pełni dojrzałymi osobnikami. Dorosłe samice dożywają 190, a samce 180 dni.
Skąd się biorą karaluchy i gdzie można je spotkać?
Karaczan wschodni to owad synantropijny, czyli żyje tam, gdzie żyją ludzie. Funkcjonują w stadzie, optymalna temperatura w pomieszczeniu dla tych owadów to 25 stopni. Poszukują wilgoci oraz dostępu do pożywienia. W takich warunkach mogą przetrwać nawet do pół roku.
Karaluchy są wszystkożerne. Najchętniej osiedlają się w budynkach mieszkalnych i publicznych oraz piekarniach, cukierniach czy innych zakładach gastronomicznych. Poza tym występują też w magazynach, piwnicach, podziemnych rurach, kanałach ściekowych oraz wysypiskach śmieci. Prowadzą nocny tryb życia. Za dnia chowają się w szczelinach i trudno je wtedy dostrzec. Najważniejszym czynnikiem do przeżycia karaczana wschodniego jest woda. Bez jedzenia mogą przetrwać nawet 40 dni, a bez wody tylko 15.
Jakie stanowią zagrożenia?
Owady te powodują bardzo nieprzyjemny zapach, zanieczyszczają jedzenie i sprzęty domowe odchodami - oprócz odoru jaki wydzielają, mogą być bardzo silnym alergenem (zwłaszcza w przypadku dużych populacji karaluchów).
Poza tym często żerują w miejscach gdzie roi się od bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów (śmieci, odpadki, padlina). Przykładowo mogą przenosić jaja glisty ludzkiej na odnóżach. Karaczany wschodnie są bardzo uciążliwe i ciężko je wytępić na własną rękę. Największym zagrożeniem ze strony tych owadów to choroby o charakterze wirusowym lub bakteryjnym takie jak bieguna, a nawet gruźlica czy cholera. Jeżeli borykają się Państwo z występowaniem karaluchów, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Dezynsekcja - skuteczne zwalczanie karaczana wschodniego.
Comments