Jak wygląda karaczan prusak?
Karaczan prusak (łac. Blatella Germanica) pochodzi prawdopodobnie z Azji, skąd rozprzestrzenił się wraz z produktami spożywczymi. Niemal trzykrotnie mniejszy od karalucha, długość jego ciała wynosi od 10 do 15 mm. Samice są nieco większe od samców.
Charakteryzuje się brązowo-żółtą barwą oraz dwiema ciemnymi pręgami na pierwszym segmencie tułowia. Samce są nieco jaśniejsze od samic. Ich długie, zbudowane z licznych członów czułki, są w ciągłym ruchu.
Prusaki mogą z powodzeniem poruszać się nawet po gładkich pionowych powierzchniach dzięki stopom zaopatrzonym w pazurki i przylgę. Pozwala im to nawet na spacer po powierzchniach sufitu.
Pomimo dobrze wykształconych skrzydeł, insekty te nie latają. Skrzydeł używają do lotu szybowcowego lub przy spadaniu z większych wysokości.
Rozwój prusaków
W sprzyjających warunkach rozwój prusaków karaczanów trwa 6 tygodni, jednak jeżeli warunki są mniej przychylne, rozwój owadów może zająć nawet do 8 miesięcy.
Rozwój larwalny samców wynosi ok. 40 dni, w tym czasie owad linieje 5-6 razy. Larwy, z których powstają samice potrzebują nieco więcej czasu, od 40 do 60 dni, linieją w tym czasie 6-7 razy. Rozwój pokolenia trwa od 3 do 6 miesięcy. Dobrze rozwijająca się kolonia składa się nawet w 90% z larw. W optymalnych warunkach samce żyją 4 miesiące, samice zaś 6 miesięcy. W pomieszczeniach mieszkalnych zwykle żyją krócej.
Po zapłodnieniu samice przez 2 doby formują ootekę (kokon). Kokon dobrze chroni znajdujące się w nim jaja przed warunkami zewnętrznymi, w tym przed środkami insektobójczymi. W każdym kokonie znajduje się ok. 40 jaj, z których wyklują larwy. Samica nosi ootekę przez 4 tygodnie. Większość tego czasu spędza w kryjówce, opuszczając ją jedynie na żer. W ciągu życia samica składa od 4 do 8 kokonów.
Tryb życia, aktywność i występowanie prusaków
Karaczan prusak preferuje nocny tryb życia, w ciągu dnia kryjąc się w niedostępnych dla światła miejscach. Samce wykazują większą ruchliwość, którą można zauważyć już w stadium larwalnym. Larwy samic w tym czasie skupiają się na pobieraniu pokarmu, co przekłada się na ich większy rozmiar. Małe larwy mogą przetrwać bez pożywienia 10 dni, dorosłe samce 40 dni, zaś samice 15 dni.
Prusaki są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Najczęściej zasiedlają kuchnie, lokale gastronomiczne, piekarnie, magazyny i wszelkie inne ogrzewane miejsca, w których może znaleźć resztki produktów spożywanych przez człowieka. Są wszystkożerne, jednak w pierwszej kolejności wybierają produkty o dużej zawartości wody, takie jak ziemniaki, marchew, owoce. Do rozwoju potrzebują białka, dlatego często zjadają przedstawicieli własnego gatunku. Karaczany występują stadnie, natomiast ich odchody działają na nie wabiąco.
W mieszkaniach przebywają za listwami, szafami, boazerią, zlewozmywakiem, pod szafkami, zmywarką i we wszelkich innych ciężko dostępnych, zacienionych miejscach, z których mają dostęp do pożywienia i wody. Niechętnie opuszczają swoje kryjówki, wędrówki starszych nimf i dorosłych osobników mają miejsce gdy dotychczasowe kryjówki są przepełnione lub w poszukiwaniu pożywienia.
Szkodliwość prusaków
Szkodliwość tych insektów wynika z zanieczyszczania pokarmu ich odchodami i wylinkami.
Przypisuje się im przenoszenie pleśni i grzybów, bakterii i wirusów, pasożytów (np. glista) oraz takich chorób jak m.in. czerwonka, dżuma, trąd, tyfus, cholera, tężec, gruźlica.
Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym cząsteczkami odchodów i wylinek prusaków może prowadzić także do reakcji alergicznych.
Powszechnie dostępne środki chemiczne w aerozolu oraz pułapki lepowe niestety nie są w stanie zapewnić skutecznego rozwiązania problemu jakim jest występowanie karaczanów w mieszkaniu. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy pozwoli w szybki i bezpieczny sposób pozbyć się insektów i związanych z ich występowaniem zagrożeń.
Comments